-  جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸

عنوان خبر: خرید 51 درصد از سهام شرکت انرژی سپهر ، تبدیل شرکت پتروفرهنگ به یکی از مهمترین هلدینگ های پتروشیمی کشور در تولید متانول 

در راستای سیاست های کلی کشور مبنی بر عدم بنگاه داری بانک ها و تمرکز آن ها بر روی وظایف اصلیشان همچون تخصیص منابع، عملیات اعتباری و مالی، نقل ‌و انتقال وجوه و غیره به عنوان یک نهاد اقتصادی، فرصتی بسیار مناسب برای هلدینگ پتروفرهنگ پدید آورد تا با توجه به تجارب ارزنده خود از چنین فرصت هایی کمال استفاده را ببرد. خرید بخش اعظم شرکت انرژی سپهر در مردادماه سال جاری در این راستا صورت پذیرفت.

شرکت انرژی سپهر در سال 1388 توسط بانک صادرات تأسیس گردیده و شامل پروژه های متانول سبلان، دنا، سیراف و اوره آمونیاک لاوان است. ظرفیت اسمی تولید هر یک از واحد های متانول معادل 5000 تن در روز متانول گرید AA بوده و از تکنولوژی شرکت دانمارکی تاپسو بهره مند می باشد. شرکت های سبلان و دنا هر کدام با در اختیار داشتن با 7 هکتار زمین در فاز 2 منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس (عسلویه) و شرکت سیراف با داشتن 54 هکتار زمین در شهر دیّر موقعیت بسیار مناسبی جهت تولید محصول ارزشمند متانول و صادرات به بازارهای جهانی دارند. پیشرفت پروژه سبلان حدود 74 درصد، پروژه دنا حدود 57 درصد و پروژه سیراف در حدود 37 درصد می باشد. پروژه های سبلان و دنا با استفاده از فاینانس کشور چین و پروژه سیراف با استفاده از فاینانس صندوق توسعه ملی در حال ساخت است و طبق برنامه می بایست از خط لوله سراسری گاز به عنوان خوراک استفاده نماید.

نرخ بازگشت سرمایه مناسب، ارزش فعلی بالای پروژه ها و پیشرفت قابل توجه بخشی از آن، انگیزه خرید 51 درصد از شرکت انرژی سپهر را در شرکت پتروفرهنگ و صندوق ذخیره فرهنگیان ایجاد نمود. از جمله سایر مزایای مترتب بر این پروژه ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • تامین منابع ارزی و پیشرفت فیزیکی مناسب (صرفه جویی در زمان و فرصت استفاده موثر تر از بازار نهایی حداقل به مدت 5 سال)
  • داشتن مجوزهای مورد نیاز از جمله مجوز خوراک، مجوز محیط زیست، تخصیص زمین، داشتن تضامین حاکمیتی و وثایق ارزان قیمت؛
  • بخش قابل توجهی از تجهیزات اصلی و همچنین دانش فنی مورد نیاز طرح ها خریداری و یا سفارش گذاشته شده است؛
  • باتوجه به عدم امکان استفاده از هرگونه فایناناس جدید و عقد قرارداد تکنولوژی، خرید این طرح می تواند به تداوم توسعه برنامه های موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در صنعت پتروشیمی کمک شایان توجهی نماید.؛
  • با توجه به اینکه متانول در ابتدای زنجیره پتروشیمی قرار دارد، لذا تولید متانول عملا به معنای ایجاد فرصت در توسعه صنایع پایین دستی در آینده نه چندان دور خواهد بود.

با توجه به در اختیار داشتن بیش از 90 درصد از سهام شرکت متانول کیمیای پارس خاور میانه، پتروفرهنگ با خرید این سه طرح به مهمترین تولید کننده محصول متانول در خاورمیانه تبدیل شده و در میان بزرگترین هلدینگ های صنعت پتروشیمی قرار خواهد گرفت. پیش بینی مقادیر عرضه و تقاضای متانول از 2015 تا 2025 نشان می دهد که مجموع ظرفیت نصب شده تولید متانول در جهان در سال 2015 در حدود 112 میلیون تن و پیش بینی ظرفیت جهانی تولید متانول  تا 2025 ، با حدود 48% افزایش، 166 میلیون تن در سال خواهد بود. از این میان سهم کشور ایران در خاورمیانه بسیار مورد توجه بوده و کشور چین به عنوان مهمترین بازار هدف در صنعت تولید متانول وابستگی شدیدی به تولید این محصول در ایران خواهد داشت.

خاطر نشان می سازد متانول یکی از مهمترین محصولات پتروشیمی است که عمدتا با استفاده از خوراک گاز طبیعی تولید می شود. تنوع قابل توجه صنایع پایین دستی که می توان مستقیما یا غیر مستقیم بر مبنای متانول تعریف نمود و همچنین مصارف روزافزون متانول که در آنها متانول به عنوان محصول نهایی مورد استفاده قرار می گیرد موجب شده است متانول به عنوان یکی از "واحدهای سازنده" پتروشیمی، کشش GDP  بالایی داشته و همواره به شدت از متغیرهای اقتصادی کلان تأثیر گیرد. محصولات پایین دست متنوع این محصول از یک سو و سهولت حمل آن از سوی دیگر از عواملی هستند که موجب اهمیت این محصول در صنعت پتروشیمی شده است.

شرکت پتروفرهنگ به منظور حصول اطمینان از بازار محصول متانول با صاحبان تکنولوژی واحدهای تکمیلی مذاکره و تفاهمنامه هایی جهت اخذ دانش فنی به امضا رسانده است. همچنین تفاهمنامه هایی جهت پیش فروش محصول متانول در بازار کشور چین منعقد نموده است.

در انتها یادآور می شود که سرمایه­گذاری و توسعه در صنعت پتروشیمی مستلزم شناسایی مستمر فرصت­ها و تهدیدهای محلی و جهانی می­باشد و گاه تعلل در سرمایه­گذاری به معنای از دست رفتن فرصت­های ارزشمند بوده و سرمایه­گذاری آگاهانه در مقطع مناسب می‌تواند به سود­آوری و خلق ارزش­های پایدار بیانجامد.

 

 

چاپایمیل