درباره ما

هلدینگ پتروفرهنگ

شرکت پتروفرهنگ (سهامی عام) در تاریخ ۱۳۸۷/۴/۲ به صورت سهامی خاص تأسیس شده و طی شماره ۳۲۴۸۵۹ در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است. در حال حاضر نیز بزرگترین هلدینگ موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان است.

این شرکت در تاریخ ۱۴۰۰/۴/۵ پس از انجام مراحل قانونی و ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها به سهامی عام تبدیل شد.

تاریخچه

پتروفرهنگ در سال ۱۳۸۷ به عنوان بازوی اصلی سرمایه گذاری صندوق ذخیره فرهنگیان در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی تاسیس شده و در دوران پربار فعالیت خود توانسته است نقش مهمی در جلب مشارکت فرهنگیان کشور در فعالیت های اقتصادی و توسعه صنعتی کشور ایفا نماید. دسترسی به منابع ارزان قیمت انرژی و مزیت نسبی کشور این بخش ها را به فرصت هایی درآمدزا بدل نموده و بر این اساس محدوده فعالیت های شرکت تعریف شده است.

پتروفرهنگ با هدف نظارت و راهبری استراتژیک پورتفوی شرکت‌های زیرمجموعه خود به شکلی هدفمند سازماندهی شده و منابع موجود خود را صرف شناسایی فرصت‌های جدید، بهبود ترکیب سرمایه گذاری‌ها، راهبری اجرای طرح‌های اجرایی و نظارت و راهبری شرکت‌های تولیدی و خدماتی خود می‌نماید.

تامین سرمایه و تمرکز بر سرمایه‌گذاری‌های در مقیاس بزرگ (Large scale) از جمله راهبردهایی است که این شرکت با هدف خلق حداکثر بازدهی ممکن با موفقیت محقق نموده و علی رغم شرایط نامطلوب اقتصادی کشور توانسته است طرح‌های مهمی را تعریف، مدیریت و اجرا نماید.

پتروفرهنگ با هدف دست‌یابی به جایگاه یکی از ۵ هلدینگ برتر حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی کشور، بخش بزرگی از سرمایه‌گذاری‌های خود را معطوف به حوزه متانول نموده و طرح‌های عظیمی را در این حوزه تعریف و اجرا نموده که از آن جمله می‌توان به شرکت کیمیای پارس خاورمیانه، پتروشیمی سبلان، پتروشیمی دنا و پتروشیمی سیراف انرژی اشاره نمود. در حال حاضر نیز پتروفرهنگ به منظور دستیابی به صنایع پایین‌دستی متانول در حال تدارک برای احداث واحدهای MTO و MTP‌ است که ارزش افزوده بالاتری را خلق نماید.

با توجه به چشم انداز توسعه اقتصادی کشور و سهم قابل توجه مناطق ویژه و آزاد تجاری در تحقق این چشم انداز، پتروفرهنگ با هدف فرصت سازی های آتی تلاش خود را معطوف به حضور در این مناطق نموده است.